2010 Channel Swimming Association Awards

2010 Channel Swimming Association Awards

The Channel Swimming Association annually presents numerous trophies and awards to its successful soloists and relay members.

Rebecca Lewis (photo on right) received four different awards by the Channel Swimming Association for her exploits in the 2010 English Channel season:

C.S.A. Gold Medal (Fastest Swim of the Year) – Rebecca Lewis, 8:35
C.S.A. Centenary Trophy (Fastest Swim by a British Person) – Rebecca Lewis, 8:35
The Sotiraki Trophy (Fastest Swim by a Lady) – Rebecca Lewis, 8.35
The Sunny Lowry Trophy (Fastest British Lady) – Rebecca Lewis, 8:35
The Van Audenaerde Trophy (Greatest Feat of Endurance) – Chloe McCardle, 21:48 (see left photo above)
The Van Audenaerde Special Award (Special Award to a Disabled Swimmer) – Stephane Lorenzo, 16:22 (see video below)
John Unicume Wood Cup (Fastest Swim by a Man) – Trevor Gaunt & Mark Scanlon, 9:30
The O’Clee Jubilee Trophy (Oldest Successful Swimmer) – Richard Child, 57 years
The Graeme Thompson Trophy (Youngest Successful Swimmer) – Lenka Sterbova, 16 years
Observer of the Year Shield (Best Observer) – Sabine Phillips
The Oldman Memorial Trophy (Most Meritorious B.L.D.S.A. Swimmer) – Morag Hughes, 18:31
The Rosemary George Trophy (Most Meritorious Swim of the Year) – Armin Wunder
Mrs Garnet Martin Trophy (Fastest Relay) – University of Cambridge, 8:51
The Ray Scott Trophy (Fastest Mixed Relay) – University of Cambridge, 8:51
The John and Gwen Jacques Shield (Fastest Ladies Relay) – Orihime, 14:22
The Stan Maycock Shield )Fastest Men’s Relay) – Libyan Swimming Team, 9:26
The John Bullett Trophy (Youngest Relay Team) – BBV Junior Channel Team, 9:40 (16.75 years)
The Robert Lyle Memorial Trophy (Fastest American Swimmer) – Doug Wright, 11:36
The Audrey Scott Award (Greatest Contribution to the CSA) – Susan Ractliffe
Pierre Van Vooren Memorial Trophy (Best Swimmer in Arduous Conditions) – Ian Down
The Julie Bradshaw Award (Greatest Feat of Endurance Ladies Relay Team) – Twenty Ten, 15:24
The Montserrat Tresserras Shield (Fastest Men’s Relay Not 6 swimmers) – The Three Monkey, 11:32
The Ray Cossum Shield (Fastest Mixed Relay Not 6 Swimmers) – The Early’s (3 male + 2 female), 10:09
The Mark Rickhuss Memorial Trophy (The Fastest Solo 2 Way Swim of the Year) – Chloe McCardle, 21:48
Special Award (Open) – Anne Slone and Steve Fifield
Belhedi Trophy (Swim on the Highest Tide) – Lenka Sterbova, 7:08 metres
Derek Turner Trophy (The Earliest/latest Swim) – David Webster, 21 September 2010
The Ray Cossum Shield (Fastest Mixed Relay Not 6 Swimmers) – The Early’s (3 male + 2 female)



Copyright © 2011 by Open Water Source