Anna Olasz, Marc-Antoine Olivier Win 25 km FINA UltraMarathon Swim Series in Lake Ohrid

Anna Olasz, Marc-Antoine Olivier Win 25 km FINA UltraMarathon Swim Series in Lake Ohrid

Two Olympians stood on top of the FINA UltraMarathon Swim Series podium in Lake Ohrid in Northern Macedonia after a very busy August.

In the afterglow of her fourth-place finish in the Tokyo Olympic 10K Marathon Swim, Anna Olasz won US$3,500 on thesecond leg of the FINA/CNSG Marathon Swim World Series on August 28th in North Macedonia’s Lake Ohrid. Marc-Antoine Olivier won the 10 km race overall, which countered his two sixth-place finishes earlier this month when Olivier placed sixth in the Olympic 10K Marathon Swim on August 5th at the 2020 Tokyo Olympic Games and sixth at the 25 km FINA UltraMarathon Swim Series in Lake Ohrid on August 21st.

Olympic 10K silver medalist Kristof Rasovszky finished fourth while Olasz was chased by Giulia Gabbrielleschi of Italy and Caroline Jouisse of France. They raced among 39 swimmers – 22 men and 17 women. The next stop on the FINA World Series is in Nantou, Taiwan, Hong Kong, and Abu Dhabi in the UAE.

Marc-Antoine Olivier competing in Lake Ohrid in North Macedonia

Female Results:

1. Anna Olasz (Hungary, 27) 2:04:26.40
2. Giulia Gabbrielleschi (Italy, 25) 2:04:28.60
3. Caroline Laure Jouisse (France, 27) 2:04:31.30
4. Jeannette Spiwoks (Germany, 22) 2:04:39.00
5. Sofie Callo (Italy, 20) 2:04:40.30
6. Oceane Cassignol (France, 21) 2:04:53.20
7. Lea Boy (Germany, 21) 2:05:19.10
9. Burcunaz Narin (Turkey, 14) 2:05:52.20
9. Tuna Erdogan (Turkey, 14) 2:06:07.80
10. Sophia Irem Iskenderoglu (Turkey, 16) 2:14:28.10
11. Sevim Eylul Supurgeci (Turkey, 14) 2:15:57.10
12. Ece Yildirim (Turkey, 16) 2:17:24.60
13. Merve Erdemir (Turkey, 15) 2:20:00.30
14. Ilgin Celik (Turkey, 19) 2:20:47.70
15. Aleyna Nur Sungur (Turkey, 18) 2:20:50.10
16. Doga Babacan (Turkey, 18) 2:23:04.20
DNF Jana Kostandinovska (Macedonia, 18)

Male Results:

1. Marc-Antoine Olivier (France, 25) 1:54:54.60
2. Niklas Frach (Germany, 23)1:54:56.70
3. Kirill Abrosimov (Russia, 29) 1:54:58.00
4. Kristof Rasovszky (Hungary) 1:55:08.40
5. Matteo Furlan (Italy, 21) 1:55:15.10
6. Axel Reymond (France, 27) 1:55:16.40
7. Aaron Elias Schmidt (Germany, 21) 1:55:21.30
8. Andreas Waschburger (Germany, 34) 1:55:42.90
9. Marcel Schouten (Netherlands, 28) 1:56:45.60
10. Matthieu Magne (France, 18) 1:56:45.80
11. Allan do Carmo (Brazil, 32) 1:57:06.10
12. Diogo Villarinho (Brazil, 27) 1:57:32.20
13. Alexandre Verplaetse (France, 21) 2:01:09.50
14. Polat Uzer Turnali (Turkey, 19) 2:01:30.00
15. Evgenij Pop Acev (Macedonia, 33) 2:01:57.80
16. Ahmet Burak Isik (Turkey, 14) 2:08:33.60
17. Mehmet Efe Yilmaz (Turkey, 14) 2:08:36.80
18. Emir Batur Albayrak (Turkey, 14) 2:08:43.80
19. Atakan Malgil (Turkey, 16) 2:10:05.80
20. Yagiz Efe Ari (Turkey, 16) 2:11:08.10
21. Kristijan Stojanovski (Macedonia, 16) 2:14:35.80
22. Bora Tokcan (Turkey, 16) 2:14:42.70

Copyright © 2008 – 2021 by World Open Water Swimming Association