Rob Muffels Wins Final FINA World Cup In Hong Kong

Rob Muffels Wins Final FINA World Cup In Hong Kong

Courtesy of FINA.

Rob Muffels won the last leg of the 2017 FINA/HOSA 10K Marathon Swimming World Cup in Hong Kong in a tight race over Olympic champion Ferry Weertman.

Results:
1. Rob Muffels (Germany) 1:53:10.40
2. Ferry Weertman (Netherlands) 1:53:11.10
3. Allan do Carmo (Brazil) 1:53:11.20
4. Jordan Wilimovsky (USA) 1:53:12.30
5. Christian Reichert (Germany) 1:53:13.60
6. Logan Fontaine (France) 1:53:21.10

7. Simone Ruffini (Italy) 1:53:21.70
8. Kristof Rasovszky (Hungary) 1:53:22.20
9. Lachlan Colquhoun (Australia) 1:53:24.70
10. Simon Huitenga (Australia) 1:53:25.90
11. Marcel Schouten (Netherlands) 1:53:26.00
12. Kai Edwards (Australia) 1:53:26.30
13. Diogo Villarinho (Brazil) 1:53:27.10
14. Fernando Ponte (Brazil) 1:53:27.40
15. Pepijn Smits (Netherlands) 1:53:27.50
16. Federico Vanelli (Italy) 1:53:27.80
17. Matej Kozubek (Czech Republic) 1:53:28.10
18. Andreas Waschburger (Germany) 1:53:28.50
19. Simon Lamar (USA) 1:53:28.90
20. Tobias Robinson (Great Britain) 1:53:29.70
21. Yasunari Hirai (Japan) 1:53:29.80
22. Taishin Minamide (Japan) 1:53:30.00
23. Shahar Resman (Israel) 1:53:31.50
24. Alberto Martinez Murcia (Spain) 1:53:32.10
25. Ventsislav Aydarski (Bulgaria) 1:53:32.10
26. Soren Meissner (Germany) 1:53:32.50
27. Ivan Enderica Ochoa (Ecuador) 1:53:32.50
28. Axel Reymond (France) 1:53:32.80
29. Theodore Smith (USA) 1:53:32.80
30. Oliver Signorini (Australia) 1:53:32.90
31. Jack Brazier (Australia) 1:53:33.30
32. Matan Roditi (Israel) 1:53:34.00
33. Kirill Abrosimov (Russia) 1:53:34.20
34. Aleksandr Astapov (Russia) 1:53:35.00
35. Yuval Safra (Israel) 1:53:36.90
36. Bailey Armstrong (Australia) 1:53:37.90
37. Krzysztof Pielowski (Poland) 1:53:39.80
38. Hau-Li Fan (Canada) 1:53:43.10
39. Gaspar Andrade (Spain) 1:53:43.70
40. David Heron (USA) 1:54:15.50
41. Vitaliy Khudyakov (Kazakhstan) 1:54:16.40
42. Taiki Nonaka (Japan) 1:54:42.30
43. Michael Brinegar (USA) 1:56:17.60
44. Shai Toledano (Israel) 1:56:45.30
45. Ellito Sodemann (Sweden) 1:56:45.80
46. Clement Batte (France) 1:57:26.10
47. Jiabao An (China) 1:57:31.60
48. Solomon Wright (Australia) 1:57:34.10
49. Artem Mamushkin (Russia) 1:57:39.50
50. Jeremias Munoz (Argentina) 1:57:39.80
51. Brennan Gravley (USA) 1:57:44.30
52. Yosuke Aoki (Japan) 2:03:19.70
53. Katelnikof Alexander Dawson (Canada) 2:03:46.20
54. Lev Cherepanov (Kazakhstan) 2:08:03.50
55. Stanislav Redko (Kazakhstan) 2:08:52.30
56. Ching Leung Sunny Poon (Hong Kong) 2:11:22.00
57. Chun Hin Huitenga (Hong Kong) 2:12:15.80
58. Ho Yin Kwan (Hong Kong) 2:14:04.50
59. Lok Yin Lam (Hong Kong) 2:14:44.30
60. Chun Hei Bryan Leung (Hong Kong) 2:15:06.70
61. Tsz Ho Tsang (Hong Kong) 2:15:14.30
62. Ka Lung Kwan (Hong Kong) 2:15:55.20
63. Chung Kiu Yau (Hong Kong) 2:16:13.70
OTL Chak Fung Lam (Hong Kong)
OTL Singha Chau (Hong Kong)
DNF Zibin Zhang (China)

Copyright © 2008-2017 by World Open Water Swimming Association