The Hands Of Time - USA Swimming Championship Results

The Hands Of Time – USA Swimming Championship Results

Courtesy of WOWSA, Huntington Beach, California.

Nothing was as close as the third-place tie between Alex Meyer and Sean Ryan at today’s USA Swimming National Open Water Swimming Championships in Castaic Lake, California. Their hands touching the finish plate are shown above…barely.

Individual split times were not taken at the USA Swimming National Open Water Swimming Championships in Castaic Lake, California, but the pace times of the lead swimmer were taken by Jason Moody of Regatta Timing:

Lap 1 Time: 17:59.52
Lap 2 Time: 18:12.86
Lap 3 Time: 18:22.51
Lap 4 Time: 18:51.60
Lap 5 Time: 18:40.45
Lap 6 Time: 18:38.96 [longer due to distance and location of finish chute]
Average Lap Time: 18:27.65
Winning time: 1:50:45.92 (Andrew Gemmell)

1. Andrew Gemmell (Nation’s Capital Swim Club) 1:50:45.92
2. Jordan Wilimovsky (Team Santa Monica) 1:50:49.36
3. Alex Meyer (Seal Innovation Team) 1:51:30.28
3. Sean Ryan (Club Wolverine/U of Michigan) 1:51:30.28
5. David Heron (Tennessee Aquatics/MVN) 1:51:31.61
6. Chip Peterson (North Carolina Aquatic Club) 1:51:31.87
7. Arthur Frayler (Unattached) 1:51:58.93
8. Ryan Feeley (Badger Swim Club) 1:52:25.73
9. Daniel O’Connor (Mission Viejo Nadadores) 1:52:26.88
10. Blake Manganiello (AquaKids Sharks Swim Team) 1:52:28.34
11. William Silva (Unattached/U of Florida) 1:52:39.70
12. Cory Mayfield (La Mirada Armada) 1:53:31.69
13. Cameron Stitt (Club Wolverine/U of Michigan) 1:53:34.97
14. Brendan Casey (Team Santa Monica) 1:53:42.44
15. Yoelvis Pedraza (Azura Florida Aquatic) 1:54:44.32
16. Chris Yeager (First Colony Swim Team, Inc.) 1:54:47.74
17. Ryan Rosenbaum (Swim Fort Lauderdale) 1:54:48.67
18. CJ Smith (Minnesota Aquatics) 1:54:52.72
19. Cary Wright (UNAT Trojan Swim Club) 1:55:23.04
20. Logan Houck (Sandpipers Of Nevada) 1:55:42.78
21. Jerad Kaskawal (FAST Swim Team) 1:55:49.47
22. Steve Sholdra (Unattached) 1:55:57.57
23. Jacob Ores (Loveland Swim Club) 1:56:16.79
24. Taylor Abbott (Nitro Swimming) 1:57:32.32
25. Shawn Parkhurst (Town of Tonawanda Titans Swim Club) 1:57:48.82
26. Simon Lamar (FAST Swim Team) 1:58:04.92
27. Andrew Defriece (Germantown Academy Aquatic Club) 1:58:17.87
28. Spencer Lafata (Badger Swim Club) 1:58:19.28
29. Roger Kriegl (Conejo Simi Swim Club) 1:58:19.64
30. Liam Egan (Crimson Aquatics) 1:58:24.61
31. Mitchell Huxhold (Unattached) 1:58:25.42
32. Will Freeman (Birmingham Swim League) 1:58:26.95
33. Ian Silverman (North Baltimore Aquatic Club) 1:58:53.16
34. Ryan Kao (La Mirada Armada) 1:58:58.81
35. Christopher Grimmett-Norris (Nation’s Capital Swim Club) 1:59:10.94
36. Nate Pawlowics (Nation’s Capital Swim Club) 1:59:13.52
37. Arthur Conover (Club Wolverine/Kenyon) 1:59:18.85
38. Robbie Dickson (Delaware Swim Team) 1:59:19.21
39. Nic Munoz (The Woodlands Swim Team) 1:59:20.31
40. Riley Molina (Sandpipers Of Nevada) 1:59:21.81
41. Scott Simmer (Team Santa Monica) 2:00:00.17
42. Joe Szczupakiewicz (Southwest Aquatic Team) 2:01:19.37
43. Noah Johnston (Lakeside Swim Team) 2:01:34.30
44. Cody Bekemeyer (SwimAtlanta) 2:01:35.03
45. Timmy Hanson (Aquazot Swim Club) 2:01:37.66
46. Chris Wieser (Davis Arden Racing Team) 2:03:27.75
47. Pierce Bradshaw (New South Swimming) 2:06:13.02
48. Colin Murphy (The Woodlands Swim Team) 2:06:32.08
49. Ryan Sharkey (The Woodlands Swim Team) 2:06:33.33
50. Kevin Jackson (Air Force Academy) 2:07:13.88
51. Billy Cadigan (North Baltimore Aquatic Club) 2:10:41.58
52. Nicholas Vargas (Unattached) 2:13:40.79
53. Joseph Guilfoyle (Unattached) 2:20:05.20
– Brandon Yong (Unattached) DNF
– Bobby Yribarren (Tiger Aquatics) DNF
– Ryan Nelson (Unattached) DNF

Race reports are here and here. Video of lead pack is below:



Copyright © 2014 by World Open Water Swimming Association
Steven Munatones